Kol skaitysite šį tekstą pasaulyje gims keli šimtai naujagimių. Naujos gyvybės lauks daug iššūkių: reikės mokytis gyventi, vaikščioti, kalbėti, džiaugtis ir verkti. Vėliau išbandymai didės, o suaugus dauguma jų, net patys to nenorėdami, taps vartotojiškos visuomenės dalimi. Nersis iš kailio dėl geresnio darbo, prabangesnio daikto. Dauguma žmonių taip gyvena dabar, o kaip byloja lietuvių liaudies išmintis: obuolys nuo obels netoli rieda.
Keičia riedėjimo kryptį
20-imt dizainerių tai nepatinka. Jiems rūpi, kokia ateitis laukia būsimos kartos. Jie patys vartoja atsakingai, šią žinią skleidžia ir kūryboje. Jie žino, kas yra tvarus dizainas ar žiedinė ekologija. Vienas tokių kūrėjų – Simonas Tarvydas. Jo kūrybos studija „Indi“ interjero detales gamina iš perdirbto popieriaus.
„Kiekvienas dizaineris - atsakingas už tai, kokioje aplinkoje žmonės gyvens ateityje. Atsakomybė užgula pečius, nes supranti, kad nuo to, ką tu sukursi, priklausys, kas vyks su tuo daiktu toliau“ – sako Simonas Tarvydas.
Vyras yra dizaino asociacijos EKODA narys, kuri vienija tvaraus dizaino idėjas.
Rodo pavyzdį
Simonas su kolegomis į vieną vietą subūrė dvidešimt dizainerių – surengė parodą „ReDesign“. Visi kūrėjų darbai – pavyzdys, kad kūrybiškai naudojant perdirbtus išteklius, išmesti beveik nieko nereikia, o dizaineriams tai – naujos kūrybos galimybes, kurios Lietuvoje vis dar atranda savo gerbėją.
„Kiekvienas daiktas – pagamintas iš antrinių žailaivų. Kiekviena įmonė, kuri užsiima gamyba jų turi. Jas tereikia pastebėti ir kūrybiškai panaudoti“, teigia Simonas Tarvydas.
Parodoje – rūbai iš tekstilės likučių, baldai iš metalo ir kiti kūriniai. Indus pramoniniu metalu glazūruojanti Agnė Kučerenkaitė sako, kad sunkiausia ne gamybos procesas, o rasti žaliavų darbui.
„Įmonėms tai naujiena. Tvarių medžiagų rinka dar išgyvena eksperimentinę stadiją. Norint gauti reikalingų medžiagų, reikia parašyti labai daug laiškų į įmones, o atsiliepia vos viena kita“ – sako jaunoji kūrėja.
Kūrybos idėją sugalvojo dirbdama
Kitai dizainerei – Rasai Balaišei, nauja kūrybos idėja šovė darbo vietoje. Ji kūrė čiužinių liniją, pamatė, kad lieka daug nepanaudotų tekstilės likučių. Pradėjo kurti miego lėles.
„Dizaineriai prisideda prie daiktų gausėjimo. Matome, kad daiktai lyg vaistai – anksčiau sprendė problemas, bet dabar atsirado šalutinis poveikis. Aš kaip dizainerė esu atsakinga, kad žmonės vartotų atsakingiau“ – apie savo idėją pasakojo Rasa Balaišė.
„ReDesign“ parodoje pademonstruota 15 skirtingų sričių kūryba. Netradiciniams darbams pasirinkta ir netradicinė aplinka – Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia. EKODA nariai, ateityje žada Jus nustebinti dar drąsesnėmis idėjomis.
Kad nepraleistumėte svarbiausių įvykių sekite asociacijos EKODA darbus socialiniame tinkle Facebook.
Svetainėje www.ekoda.lt galima pamatyti ir jau padarytų kūrinių.
Akimirkos iš parodos atidarymo gegužės 7 d. Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje